MOČOVÉ KAMENY – UROLITY, MALÁ UKÁZKA ZE DVOU PŘÍPADŮ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Malá ukázka odstraněných močových kamenů – urolitů ze dvou různých případů z naší praxe, kdy v prvním případě nebyla nutná operativní intervence do močového měchýře, v druhém případě musel být chirurgický zákrok proveden.
FOTO 1. U osmileté feny velkého plemene, dle anamnézy majitele, několik dní docházelo k obtížnému vylučování moči. Poslední dva dny nedocházelo k vylučování moči vůbec, fena měla velké bolesti břicha a nutkání k močení, přestala přijímat potravu a začala být apatická. Po klinickém vyšetření, odběru krve na biochemické testy a ultrasonografii byla provedena revize močových cest. Močový měchýř byl extrémně přeplněn. V místě vyústění močové trubice do poševní předsíně byla detekována překážka – kulatý asi 1 cm velký urolit drsného povrchu, který způsoboval její neprůchodnost (močová trubice – uretra byla doslova „zašpuntována“). Urolit se podařilo mechanicky odstranit kleštěmi přes poševní otvor. U pacientky došlo ihned k vyprázdnění močového měchýře a k obrovské úlevě. V současné době je stále bez klinických příznaků. Poznámka : Močová roura u fen, na rozdíl od psů, je kratší a širší proto mohou lépe projít i relativně velké urolity.
FOTO 2. V tomto případě šlo o klasický případ řešení urolitiázy operativní cestou u psa malého plemene s příznaky zánětu močového měchýře se sonografickou detekcí několika močových kamenů kulatého tvaru velikostí zrnek písků až několika milimetrů. Vzorky urolitů byly zaslány do chemické laboratoře, která diagnostikovala CYSTIN. Pacient je po operaci močového měchýře zcela zotaven bez klinických příznaků.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.